O Ratuszu słów jeszcze kilka
Pozostańmy jeszcze chwilę w temacie łańcuckiego Ratusza, który niezmiennie budzi zainteresowanie mieszkańców naszego miasta. Jedni ciekawi są tego, jak wyglądał i jaka była jego historia, inni nie mogą się doczekać zakończenia prac nad Oknem Historycznym, w którym mieliśmy oglądać pozostałości po tym pięknym budynku - jego fundamenty odkopane podczas prac archeologicznych.
W 2023 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łańcucie odbyła się wystawa poświęcona wykopaliskom i temu, co w trakcie ich trwania zostało odnalezione. Cieszyła się przeogromnym zainteresowaniem. Pozostała po niej wystawa wirtualna dotycząca historii Ratusza.
W naszych zbiorach regionalnych odnalazło się ostatnio piękne zdjęcie grupy ludzi stojącej przed wejściem do tego historycznego budynku, zburzonego tuż przed I wojną światową. Ponieważ informacja o nim spotkała się z wielkim, niezwykle pozytywnym odzewem, przypomnijmy sobie dzisiaj inną fotografię Ratusza.
![]() |
ze zbiorów MBP w Łańcucie |
Nie zachwyca jakością, ale jest doskonałym ujęciem siedziby władz miasta, której piwnice w drugiej połowie XVI wieku - jak wiemy z dokumentów - były remontowane. A to oznacza, że już wówczas Ratusz nie był nowym budynkiem. Dwukrotnie niszczony w XVII wieku, w osiemnastym stuleciu przeszedł większy remont. Kolejne naprawy pod koniec XIX wieku nadzorowała firma Jana Cetnarskiego. Nie wpłynęły one niestety na decyzję Rady Miasta Łańcuta, która w 1913 r. postanowiła Ratusz zburzyć i postawić na jego miejscu nowy budynek. Wybuchła wojna i plany uległy zmianom.
![]() |
Rynek podczas rozbiórki zabytkowego Ratusza ze zbiorów MBP w Łańcucie |
Efekty tej decyzji znamy wszyscy. Najpierw długo szpecąca Rynek sterta gruzu, potem założone w czasie II wojny światowej planty, od 1969 r. pomnik wdzięczności Armii Czerwonej i jego usunięcie w 2016 roku, wreszcie prace archeologiczne, odkopanie pozostałości zabytku i decyzja o stworzeniu Okna Historycznego. Ciekawe, czy gdyby Rada Miasta z 1913 r. znała przyszłość, wydałaby na Ratusz taki sam wyrok?
Wróćmy jednak do zdjęcia. Przedstawia ono - prawdopodobnie - uroczystości z 1910 roku związane z 500. rocznicą bitwy pod Grunwaldem. Na Rynku kilka drzew i ten ciekawy, enigmatyczny, wymykający się dzisiaj naszej wyobraźni, Ratusz.
![]() |
Cyfrowe Archiwum: https://zbioryspoleczne.pl/dokumenty/PL_2126_002_0004_0030 ze zbiorów MBP w Łańcucie |
Komentarze
Prześlij komentarz
Komentarz ukaże się po zweryfikowaniu go przez administratora.