Łączy nas Historia

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”.

Nasza biblioteka po raz kolejny dołącza do tego projektu. Papierowe żonkile już czekają, bo te żółte, wiosenne kwiaty są symbolem narodowej pamięci.


Akcji towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć” podkreślające znaczenie solidarności i dialogu ponad podziałami. Pamięć o przeszłości, o wspólnych dziejach to jednocząca wartość nadrzędna – niezależna od światopoglądu czy polityki.

W Wypożyczalni Dla Dzieci i Młodzieży odbędą się warsztaty tworzenia żonkili, a Czytelnia Zbiorów Regionalnych przygotowała z tej okazji nową lekcję biblioteczną. 

Nasze miasto od wieków było – i jest nadal – ważnym miejscem dla Żydów. Warto pamiętać, jak przed wojną wyglądał Łańcut, w jakiej harmonii i spokoju żyły tu obok siebie, współistniejąc i przenikając się, społeczności polska i żydowska. Podczas lekcji, która swoim tytułem - „Łączy nas Historia” - nawiązuje do akcji „Żonkile”, prześledzimy losy polskich (w tym łańcuckich) Żydów oraz wspólnie zastanowimy się, czym było powstanie w getcie warszawskim i dlaczego musiało wybuchnąć.

Na warsztaty zapraszamy dzieci ze szkół podstawowych, a na lekcję – młodzież szkół średnich.

Kontakt: 665-470-083. Lekcja będzie dostępna od 18 kwietnia. 

proj. Czytelnia Zbiorów Regionalnych


Komentarze