Artykuły prasowe i teksty internetowe częścią zbiorów regionalnych

Czy przeglądając Internet natrafiacie czasami na jakiś tekst, który dotyczy Waszego miasta lub regionu albo osób z nimi związanych? Czy przerzucając strony magazynów, czasopism, gazet codziennych zdarza Wam się zatrzymać na tekście opowiadającym historię, która miała miejsce w Łańcucie albo w jego bliższej lub dalszej okolicy?

Takich publikacji na przestrzeni wielu lat ukazało się setki. Są porozrzucane po sieci, ukryte w starych numerach gazet, zakopane w archiwach, schowane w stosach makulatury, przyczajone na strychach. Przeglądanie Internetu w poszukiwaniu śladów czegokolwiek lub kogokolwiek skutkuje odnalezieniem kolejnych tekstów.

Jednym z wielu działań podejmowanych w Czytelni Zbiorów Regionalnych jest właśnie wyszukiwanie, gromadzenie i porządkowanie tego typu świadectw - artykułów, prac, tekstów, notek, postów, które mówią o historii Łańcuta i ziemi łańcuckiej lub dotyczą ludzi związanych blisko z naszymi terenami.


Tytułów tych tekstów nie znajdziecie w katalogu bibliotecznym, bo jest ich za dużo, często nie wiadomo skąd pochodzą lub kto je napisał. Czasami są to tylko krótkie posty znalezione na Facebooku. Zostają one sklasyfikowane, wpisane na listę artykułów dostępną w czytelni ZR, a na podstawie ich treści tworzona jest lista słów kluczowych, tematów które są w nich poruszane.

Listy zamieszam poniżej. Są one cały czas uzupełniane, nowe artykuły praktycznie codziennie są dokładane do teczek i opracowywane, postaram się przynajmniej raz w miesiącu aktualizować spisy tutaj udostępnione. Link do tych spisów będzie zawsze dostępny w zakładce po lewej stronie bloga.

Obok każdego słowa kluczowego znajduje się odnośnik w postaci liczby, pod którą dany tekst został zapisany na liście tytułów. 



Po namierzeniu artykułu/tekstu, który chcielibyście przeczytać skontaktujcie się z Czytelnią Zbiorów Regionalnych - wpadnijcie osobiście, napiszcie maila, zadzwońcie. Zapraszamy! :)

Artykuły z gazet miejskich i powiatowych znajdziecie tradycyjnie w Bibliografii Regionalnej.

Komentarze