"Życie Łańcuckie" w PRL

Wydawane w latach 1954-1956 "Życie Łańcuckie" jest świadectwem swoich czasów - ciekawym dokumentem epoki, w której powstało. Był to okres przechodzenia od stalinowskiego terroru do względnej liberalizacji. Polska zbliżała się do punktu zwrotnego, który na krótko dawał złudną nadzieję na większą niezależność od Moskwy i złagodzenie polityki wewnętrznej. W marcu 1956 roku zmarł Bolesław Bierut - co skrupulatnie odnotowano na pierwszej stronie numeru dwudziestego ósmego "Życia Łańcuckiego" - i był to moment, w którym można było pomyśleć o zmianach.

Gazeta została powołana na polecenie władz politycznych przez powiatowy komitet PZPR oraz Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. Miała mobilizować społeczeństwo do większej wydajności pracy w produkcji, rolnictwie, oświacie i kulturze. Zlikwidowano ją - tak samo jak stworzono - decyzją partii.

W zbiorach regionalnych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie można zapoznać się z niemal wszystkimi numerami "Życia Łańcuckiego". Ponieważ papier, na którym gazeta została wydrukowana, jest już bardzo kruchy, wkrótce rozpocznie się proces jej digitalizacji. To oznacza, że już niedługo będziecie mogli przeczytać tę propagandową perełkę w naszym Cyfrowym Archiwum Społecznym.




Komentarze