Spalony krzyż z Kraczkowej

Na Błoniach Kraczkowskich stał krzyż. Wysoki na 10 metrów, wykonany z drewna dębowego, chronił okolicę od 20 października 1901 roku - tego dnia został postawiony i poświęcony. 

Uroczystość prowadził słynny ksiądz Stanisław Stojałowski, jeden z pierwszych przywódców ruchu ludowego na ziemiach polskich. Propagator m.in. oddzielenia Kościoła od państwa i bezpłatnego szkolnictwa, ks. Stojałowski chciał, by chłopi stali się światłymi i świadomymi narodowo Polakami. W roku poświęcenia krzyża w Kraczkowej został posłem na galicyjski Sejm Krajowy we Lwowie.

Zdjęcie tego pierwszego, drewnianego krzyża znajduje się w zbiorach regionalnych MBP w Łańcucie.

Pierwszy krzyż na Błoniach Kraczkowskich
ze zbiorów MBP w Łańcucie

I oto ten krzyż, otoczony potężnymi dębami, górował nad okolicą do 1944 roku, kiedy to naszą ziemię nawiedził kataklizm w postaci stacjonujących na pobliskich polach żołnierzy radzieckich, którzy ścięli milczącego świadka historii i spalili w kuchni polowej.

Przez wiele lat ponowne postawienie krzyża nie było możliwe. Udało się dopiero w 1981 r., ale wkrótce potem stan wojenny przerwał prace nad jego ukończeniem. Wizerunek Chrystusa zawieszono dopiero w 2006 r. 

Stoi tam do dziś - już betonowy, nie drewniany. Z dwóch starych dębów przetrwał jeden. Warto wybrać się na piękne Kraczkowskie Błonia, by popatrzeć z góry na piękną okolicę i zadumać się nad historią.

kwiecień 2025
fot. A. Urbańska

kwiecień 2025
fot. A. Urbańska

kwiecień 2025
fot. A. Urbańska


Komentarze