"Sans Bras", czyli o bezrękim Filipie
Poważnie spogląda dziś na Państwa Filip Kahane (ur. 27 II 1838 w Ratzersdorf, zm. 20 XI 1915 w Łańcucie) – urzędnik, powstaniec, działacz społeczny.
![]() |
Filip Sanbra-Kahane, ze zbiorów MBP w Łańcucie |
W bibliotecznych zbiorach znaleźć można jego wspomnienia z okresu Powstania Styczniowego. Jest to przeciekawy opis przygód młodzieńca, który wstąpił do oddziału "Żuawów Śmierci" zwanego czasem przez historyków "komandosami powstania". Filip opisuje w nich m.in. spotkanie z Henryką Pustowójtówną, uratowanie sztandaru oddziału w bitwie pod Miechowem i stratę ręki pod Grochowiskami.
Filip Kahane, który po powstaniu zyskał przydomek "Sanbra" (od francuskiego sformułowania "sans bras" - "bez ręki") i dopisał je sobie do nazwiska, od 1881 roku pracował w Łańcucie jako główny zarządca dóbr ordynacji Potockich.
Był niezwykle aktywnym działaczem społecznym i kulturalnym, osobą, która złotymi literami zapisała się w historii naszego miasta. Jego grób na zabytkowym starym cmentarzu leży przy samej ścieżce, oznaczony chorągiewką "1863". Filip, pochodzący z rodziny austriackiej, od najmłodszych lat był wielkim polskim patriotą, co odzwierciedlały jego losy i działalność.
Zdjęcie, z którego program graficzny stworzył poniższy filmik, można znaleźć w naszym archiwum tutaj ➡️ https://zbioryspoleczne.pl/dokumenty/PL_2126_012_0001_0005
Wspomnienia Filipa Sanbra-Kahane pt. "Dzieje Żuawa" znajdują się w antologii "W czterdziestą rocznicę Powstania Styczniowego 1863-1903". Można ją przeczytać w Czytelni Zbiorów Regionalnych MBP w Łańcucie.
Komentarze
Prześlij komentarz
Komentarz ukaże się po zweryfikowaniu go przez administratora.