Historia, która nie pozwala o sobie zapomnieć
Biblioteczną kolekcję dokumentów życia społecznego wzbogaciły właśnie materiały, które przywędrowały do Łańcuta aż z Holandii.
![]() |
fot. Czytelnia Zbiorów Regionalnych MBP w Łańcucie |
Breda to miasto, które kocha Polaków jak żadne inne. To piękne miejsce, szczycące się zabytkami architektury klasy "0", m.in. ponad 700-letnim Kościołem Głównym Najświętszej Maryi Panny zbudowanym w unikalnym stylu gotyku brabanckiego, XVI-wiecznym zamkiem czy unikalną starówką. W 1944 roku 1. Polska Dywizja Pancerna (w której szeregach walczył łańcucki 10. Pułk Strzelców Konnych), pod wodzą generała Stanisława Maczka, wyzwoliła Bredę spod okupacji niemieckiej. Miejsce to, mimo upływu lat, wciąż pamięta o polskich bohaterach i na ogromną skalę kultywuje pamięć o nich.
![]() |
"Dziękujemy Wam, Polacy" - jeden z napisów na ulicach Bredy w 1944 r. |
Generał Maczek podjął decyzję o niebombardowaniu Bredy, chciał ją wyzwolić, a nie niszczyć. Za to mieszkańcy są mu wdzięczni do dziś, bo dzięki temu ocalały nie tylko budynki - przeżyła też cała ludność. Większość holenderskich miast została w czasie wyzwolenia unicestwiona, a ich mieszkańcy, pozbawieni schronów, pogrzebani w gruzach swoich domów. Wojenna praktyka nakazywała, przed podjęciem ataku, długotrwały ostrzał artyleryjski wspomagany bombardowaniem z powietrza. Breda jest jednym z nielicznych wyjątków.
![]() |
fot. Czytelnia Zbiorów Regionalnych MBP w Łańcucie |
W mieście żartują, że dziś z cudzoziemcami "rozmawiamy po angielsku, a nie po niemiecku dlatego, że przyjechali tu polscy żołnierze." Na każdym kroku natkniemy się tam na polskie ślady. Jednym z nich jest "Walk of Fame" - trasa, na której można zobaczyć 80 twarzy wyzwolicieli pochodzących z Polski. Są tabliczki, banery, flagi, a nawet czołg. Zaczyna się na ulicy generała Maczka i przebiega zgodnie z ruchami wojsk polskich walczących z Niemcami o każdą ulicę.
Nawet koszulki bredzkiej drużyny piłkarskiej NAC Breda ozdobione są zdjęciami polskich żołnierzy, nazwiskami tych, którzy polegli w walce o wyzwolenie miasta oraz polskim godłem.
Zbiór ciekawych materiałów z Bredy, przywiezionych przez członków Koła 10 Pułku Strzelców Konnych w Łańcucie, przekazał do zbiorów regionalnych Burmistrz Miasta Łańcuta Pan Damian Szubart, za co serdecznie dziękujemy.
Przy okazji zapraszamy na stronę Muzeum Generała Stanisława Maczka w Bredzie.
Komentarze
Prześlij komentarz
Komentarz ukaże się po zweryfikowaniu go przez administratora.