Boso, byle do szkoły, czyli o edukacji m.in. w Galicji

Dzięki uprzejmości pasjonata i kolekcjonera, pana Krzysztofa Neuberga, do Czytelni Zbiorów Regionalnych zawitała niezwykła mini-wystawa.

Szkolne lata to czas, który każdy z nas wspomina z tęsknotą. Te chwile spędzone w ławkach najróżniejszych instytucji edukacyjnych niezmiennie kojarzą nam się z beztroską. Sięgamy pamięcią ku przyjaźniom wtedy zawartym, przypominamy sobie nauczycieli - tych groźnych i tych ukochanych, z rozbawieniem wymieniamy artefakty, które poniewierały się w tornistrach, plecakach, na ławkach i biurkach.

Kolekcja pana Neuberga obejmuje ogrom materiałów związanych ze szkolnictwem w latach, których nikt z nas już nie pamięta. Galicyjskie ochronki, wiejskie szkółki, szkoły ludowe i powszechne, prywatne czy państwowe gimnazja z czasów II Rzeczpospolitej - jakże inaczej wyglądała edukacja w tamtych czasach, o ileż bardziej była przez dzieci i młodzież doceniana możliwość kształcenia się, jak trudno było o materiały konieczne do nauki. 

Na wystawie znalazł się drobny wycinek zbiorów kolekcjonera - zdjęcia, zeszyty, rysunki, czasopisma, pióra i kałamarze, listy, a przede wszystkim przedwojenna szkolna ławka, przy której można sobie zrobić zdjęcie.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia tego wycinka przeszłości, która powoli odchodzi w zapomnienie. Ekspozycja będzie dostępna w Czytelni Zbiorów Regionalnych do odwołania.

  • Poniedziałek 8.00-16.00
  • Wtorek 8.00-16.00
  • Środa 10.00-18.00
  • Czwartek 8.00-16.00
  • Piątek 8.00-16.00











Krzysztof Neuberg ukończył polonistykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie oraz studia podyplomowe w zakresie profilaktyki społecznej i resocjalizacji. Należał do Rzeszowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Aktywnie uczestniczył w licznych konkursach i wystawach, także plastycznych. Autor artykułów o tematyce kulturalnej i literackiej drukowanych w „Nowinach”, „Profilach”, „Roczniku Przemyskim”, „Przeworskich Zapiskach Historycznych”, „Przekroju”. Opracował i wydał przedwojenną kronikę Szkoły Żeńskiej w Przeworsku.

Komentarze