Kim była Aniela Nizioł?

W grudniu zeszłego roku w Łańcucie pojawił się kamień upamiętniający Anielę Nizioł - mieszkankę naszego miasta, która podczas II wojny światowej poświęciła własne życie, próbując ratować młode małżeństwo z dzieckiem.

Uroczystość odbyła się przed Miejską Biblioteką Publiczną i była częścią projektu "Zawołani po Imieniu", za pomocą którego Instytut Pileckiego wydobywa z niepamięci historie bohaterskich Polaków, którzy zginęli, bo nie chcieli dopuścić do zagłady swoich żydowskich sąsiadów, znajomych, przyjaciół.

Jeżeli ciekawią Was okoliczności, w jakich doszło do tragicznej śmierci pani Anieli, jeśli interesujecie się historią Łańcuta i tym, jak w czasie okupacji niemieckiej żyło się naszym rodzicom, dziadkom i pradziadkom, to wstąpcie do Czytelni Zbiorów Regionalnych. Znajdziecie ją na drugim piętrze biblioteki miejskiej - tutaj przechowywane są historie i opowieści, tutaj trwa pamięć o przeszłości naszego regionu.



W czytelni dostępny jest folder, w którym historycy z Instytutu Pileckiego odtworzyli przebieg wydarzeń z sierpnia 1942 roku. Zagłębiając się w lekturę poznacie nie tylko dzieje Anieli Niziołowej i jej rodziny, ale także dowiecie się, jak wyglądały w Łańcucie pierwsze lata wojny, w jakiej atmosferze żyli wówczas nasi przodkowie i kogo najbardziej się obawiali. Książeczka pełna jest zdjęć i ciekawostek wartych poznania. 


W czytelni możecie także zapoznać się z fascynującymi dokumentami z lat wojny, a nauczyciele znajdą u nas materiały przydatne do prowadzenia lekcji o tych trudnych czasach. Dostępne są też foldery Instytutu Pileckiego, które zawierają historie "zawołanych po imieniu" z innych miejscowości Podkarpacia, m.in. Michała Stasiuka z Rzeszowa.




Komentarze