Sesja edukacyjna Instytutu Pileckiego
30 listopada w naszej bibliotece odbyła się sesja edukacyjna dla nauczycieli powiatu łańcuckiego pt. „Aniela Nizioł – Zawołana z Podkarpacia”. Organizatorem wydarzenia był Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego w Warszawie, a partnerami: Powiat Łańcucki, Miasto Łańcut i Muzeum-Zamek w Łańcucie.
fot. A. Urbańska |
W niedzielę 3 grudnia Łańcut upamiętnił swoją mieszkankę, panią Anielę Nizioł, która zginęła w 1942 roku, zamordowana przez Niemców za pomoc udzieloną prześladowanym. Z inicjatywy Instytutu Pileckiego przed Miejską Biblioteką Publiczną w Łańcucie stanął kamień pamięci z tablicą poświęconą bohaterce oraz Żydom, których ukrywała.
Przez kilka tygodni poprzedzających uroczystość pracownicy Instytutu odwiedzali naszą bibliotekę szukając w zbiorach regionalnych śladów, dokumentów, zdjęć, wszelkich materiałów, które pomogłyby wiernie i wyczerpująco opowiedzieć historię pani Anieli. Kwerenda, prowadzona nie tylko w archiwach i bibliotekach, ale także w domach mieszkańców Łańcuta, przyniosła wspaniałe efekty. Dzięki tej pracy udało się odnaleźć podobiznę bohaterki i dotrzeć do wielu ciekawych faktów z życia jej oraz ludzi, którym pomagała – żydowskiej rodziny Wolkenfeldów.
fot. A. Urbańska |
„Zawołani po Imieniu” to projekt, którego pomysłodawczynią i realizatorką jest dyrektor Instytutu Pileckiego, Magdalena Gawin. Ma on na celu wydobywanie z niepamięci historii Polaków, którzy zapłacili życiem za ratowanie żydowskich sąsiadów, przyjaciół, znajomych w czasie II wojny światowej. Tematyka czwartkowej sesji była ściśle związana z tym projektem.
Kamila Sachnowska, historyk, koordynator projektów edukacyjnych i autorka materiałów oraz scenariuszy dla nauczycieli, opowiedziała o programie i działaniach podejmowanych przez Instytut. Pod jej przewodnictwem odbyła się także część warsztatowa pt. „Jak uczyć o Zawołanych po Imieniu”, podczas której m.in. zaprezentowała scenariusz zajęć, które można prowadzić w starszych klasach szkoły podstawowej i w szkołach średnich.
fot. A. Urbańska |
Historyk i badacz z Instytutu Pileckiego, Kamil Kopera, opowiedział zebranym historię Anieli Niziołowej, a także rodziny Wolkenfeldów, których ukrywała, pragnąc ocalić od śmierci młode małżeństwo z dzieckiem. Wszyscy byli mieszkańcami Łańcuta.
fot. A. Urbańska |
Sesję poprzedziła prezentacja zbiorów dotyczących naszego miasta i regionu, które znaleźć można w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łańcucie, przygotowana przez Annę Urbańską, opiekunkę Czytelni Zbiorów Regionalnych.
fot. A. Guściora |
Komentarze
Prześlij komentarz
Komentarz ukaże się po zweryfikowaniu go przez administratora.