Z Żołyni w świat - Stanisław Grocholski
Zapraszamy na spotkanie, podczas którego Magdalena Kątnik-Kowalska opowie o Stanisławie Grocholskim, malarzu, grafiku, ilustratorze, uczniu Jana Matejki.
Będzie to fascynująca historia.
proj. A. Urbańska |
Urodził się w 1860 r. w Żołyni. Jego ojciec był zatrudniony jako główny księgowy ordynacji Potockich. Stanisław ukończył Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie i Wiedniu, a w 1891 r., wraz z Wacławem Szymanowskim (tak, z tym, który zaprojektował niepowtarzalny pomnik Chopina w warszawskich Łazienkach), założył w Monachium prywatną szkołę malarstwa i rysunku.
Malował portrety, sceny rodzajowe, folklor żydowski. Reprezentował słynną "szkołę monachijską" w malarstwie, do której zalicza się Brandta, Gierymskiego, Chełmońskiego. Był jedynym polskim członkiem stowarzyszenia Monachijska Secesja.
Portret własny artysty, 1895, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie |
Po odrzuceniu przez ASP w Krakowie jego kandydatury na profesora tej uczelni (przegrał z Wyczółkowskim), Stanisław Grocholski wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Osiedlił się w San Francisco, gdzie w 1906 r. stracił cały majątek podczas słynnego trzęsienia ziemi. Zmarł w 1932 roku jako skromny człowiek w szpitalu w Buffalo.
Gdzie? ➡️Czytelnia Zbiorów Regionalnych w MBP w Łańcucie
Kiedy? ➡️23 listopada o godz. 10.00
Magdalena Kątnik-Kowalska, która przywraca pamięć o Grocholskim. W tle obraz "Śmierć sieroty", 1884 |
Komentarze
Prześlij komentarz
Komentarz ukaże się po zweryfikowaniu go przez administratora.