Żołynia i jej tajemnice

Miejską Bibliotekę Publiczną w Łańcucie - w ramach promocji kultury gminy Żołynia - odwiedziła Magdalena Kątnik-Kowalska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Żołyni. Opowiedziała zgromadzonym o rodzinie Dąbrowskich, o ich dziedzictwie artystycznym i naukowym -  zaskakującej spuściźnie, do niedawna niemal zapomnianej, a dziś wychodzącej do świata, który jest nią znów zachwycony.

Franciszek Dąbrowski

Nasz gość na nowo odkrył i promuje familię snycerzy specjalizujących się w sztuce sakralnej. Już sama historia tego odkrycia i walki o zachowanie pamiątek po Dąbrowskich jest fascynująca. Na żołyńskim rynku stoi kamienica, w której mieścił się warsztat Franciszka Dąbrowskiego (1881-1948). W jednej z szaf, otwartych przez Panią Magdalenę po raz pierwszy od przynajmniej 30 lat,  zachowały się skarby – setki szkiców, planów i rysunków ilustrujących niezwykłe mistrzostwo. Dzieła Dąbrowskich zdobią kościoły i pałace od Syberii po Stany Zjednoczone. 

Magdalena Kątnik-Kowalska, fot. Tadeusz Poźniak

Opowieść o dzieciach Franciszka jest równie ciekawa. Wystarczy wspomnieć, że jeden z synów, niezwykle uzdolniony rzeźbiarz i malarz, zginął w czasie II wojny światowej, a córka, Donata, naukowiec-chemik, otrzymała podziękowania na recepturę leku od samej królowej brytyjskiej Elżbiety II. Henryk Dąbrowski kontynuował artystyczną działalność ojca, tworząc w warsztacie domowym arcydzieła w drewnie.

Franciszek i Karolina Dąbrowscy, ze zbiorów Gminnego Ośrodka Kultury w Żołyni

Magdalena Kątnik-Kowalska o swojej pasji, miłości do sztuki, kultury i do rodziny Dąbrowskich, może opowiadać godzinami i na pewno nikogo nie znudzi. Dzieje Franciszka wiążą się nierozerwalnie z XX-wieczną historią Polski – początki pracy w czasie zaborów, romantyczna historia poznania przyszłej żony, niewola i Syberia, a potem praca w okresie międzywojennym nad budowaniem firmy. 

Projekt ołtarza w Łagiewnikach

Podczas spotkania można było zapoznać się z książkami dotyczącymi kamienicy w Żołyni oraz innej rzeźbiarskiej rodziny – Majerskich z Przemyśla, a także pierwszą częścią komiksu, która opowiada o drodze Franciszka do snycerstwa.

fot. (ta i wszystkie poniżej) A. Urbańska





Więcej ciekawych informacji: o ołtarzu w Łagiewnikach.




Komentarze