Roman Turek - spotkanie z wnukiem Pisarza
W piątkowe przedpołudnie 22 września, galeria Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie zapełniła się niemal po brzegi. Młodzież z łańcuckich szkół oraz mieszkańcy miasta mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu.
„Roman Turek – parada życia” - tak zatytułowane było spotkanie, w którym zgodzili się wziąć udział wyjątkowi goście. Z Krakowa przyjechał profesor Grzegorz Mazur, wnuk Pisarza, który podzielił się z zebranymi swoimi wspomnieniami dotyczącymi Dziadka oraz jego pisarstwa. Zademonstrował sposób w jaki Roman Turek pisał – klęcząc na krześle; opowiedział historię o rysunku żołnierza, którego Pisarz nakreślił na kartce w odpowiedzi na pytania o wojnę i swój w niej udział; przypomniał, jak zapalonym czytelnikiem był Turek – przeczytał każdą książkę dostępną wówczas w bibliotece miejskiej.
Profesor Grzegorz Mazur - wnuk Romana Turka |
Spotkanie wspaniale poprowadziła pani profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego dr Anna Jamrozek-Sowa, która nawiązała do literatury związanej z chłopstwem i zainteresowała młodych ludzi książkami o tej tematyce, ostatnio pojawiające się dość często na rynku wydawniczym.
Prof. UR dr hab. Anna Jamrozek-Sowa |
W tle przewijały się piękne fotografie nieistniejących już wiejskich chat, płotów, pól – zdjęcia świata, który Roman Turek znał, z którego się wywodził, a który dzisiaj możemy już tylko obejrzeć na starych zdjęciach.
Po spotkaniu zawiązała się ciekawa rozmowa pomiędzy gośćmi, a publicznością. Młodzież pozowała do zdjęć z wnukiem Romana Turka i z zaciekawianiem zapoznała się z mini-wystawą dotyczącą Pisarza, która została przygotowana w Czytelni Zbiorów Regionalnych MBP. Znalazły się na niej m.in. rękopisy Turka oraz jego oryginalne fotografie.
Roman Turek urodził się 7 lutego 1898 w Woli Dalszej, zmarł 20 lutego 1982 w Łańcucie. Pochodził z ubogiej rodziny chłopskiej, tylko przez trzy lata uczęszczał do szkółki wiejskiej. Podczas I wojny światowej wcielono go pod przymusem do armii austriackiej, w 1918 roku został żołnierzem organizującego się państwa polskiego. W 1922 r. został zwolniony z wojska i mógł wrócić do domu. Zatrudniony jako palacz w Fabryce Likierów hrabiego Potockiego pracował tam do wybuchu drugiej wojny. Podczas okupacji był żołnierzem Armii Krajowej. Po wojnie wrócił do fabryki likierów, gdzie pracował do emerytury. Wspomnienia zaczął spisywać w wieku 58 lat. W 1962 roku Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza opublikowała pierwszy tom jego pamiętników pt. „Moja mama, ja i reszta”. Trzy lata później Roman Turek został członkiem Związku Literatów Polskich. Do 1987 roku napisał 9 książek. Jest najbardziej znanym pisarzem naszego regionu.
Roman Turek |
Roman Turek był wielkim przyjacielem biblioteki w Łańcucie, zostawił nam swoje rękopisy, fotografie, wiele pamiątek. Obecny w 1977 roku na uroczystości otwarcia tego budynku, w którym do dziś biblioteka się znajduje, powiedział: „Zrobiono dobrze dla czytelników i dla książek, książki mają swój pałac, a czytelnicy łatwiejszy dostęp do nich”.
proj. A. Urbańska |
Komentarze
Prześlij komentarz
Komentarz ukaże się po zweryfikowaniu go przez administratora.