Z CYKLU: CO CZYTA BIBLIOTEKARZ?
Z cyklu: Co po godzinach czyta bibliotekarz - archiwista?
Dzisiaj "Nie wszystko zostaje w rodzinie" Hannah Rothschild.
Nazwisko autorki wydaje Wam się znajome? Tak, Hannah pochodzi z TYCH Rothschildów, arystokratycznej rodziny bankowców, których dziedzictwo z powodzeniem kontynuuje. Przy okazji, dla rozrywki, pisząc książki. Dyrektorka spółki inwestycyjnej, pierwsza kobieta zarządzająca National Gallery, za swoją działalność charytatywną oraz za zasługi dla sztuki odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego. Pisze felietony do najlepszych magazynów, tworzy filmy dokumentalne, jest żoną i matką trzech córek. Kobieta renesansu, której dzień trwa przynajmniej dwa razy dłużej niż mój ;)
"Nie wszystko zostaje w rodzinie" to satyryczna opowieść o brytyjskiej arystokracji w XXI wieku.
Rodzina Trelawney'ów, należąca kiedyś do najbogatszych, najbardziej ekstrawaganckich, hołubionych i sławnych rodów angielskich, w 2008 roku jest już tylko cieniem swojej dawnej świetności. Większość jej członków nie do końca potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, w której dawne fortuny nie istnieją, bożonarodzeniowych bali dla śmietanki towarzyskiej nie ma za co urządzać, nikt nie poważa tytułów sprzed tysiąca lat, a rodzinna posiadłość - niegdyś największa i najbardziej zachwycająca na Wyspach - skurczyła się do sypiącego się, wilgotnego i ciemnego zamku.
Młodsi przystosowują się szybciej, pogoń za pieniądzem nie jest dla nich upokorzeniem. Podążają za głosem serca. Najstarsze pokolenie żyje tylko przeszłością, marzy o dawnej chwale, z marazmu jest w stanie wyrwać ich tylko blichtr i uwielbienie mas. Autorka bez wahania otwiera przed nami szafy Trelawney'ów, w których znajdujemy niejednego trupa i prześwietla relacje rodzinne podkopywane nie tylko przez ludzi z zewnątrz, ale przede wszystkim przez wewnętrzne demony.
Książka jest nasycona inteligentnym dowcipem, ciekawymi postaciami oraz charakterystyką nie tylko klas wyższych, ale także ludzi, dla których "robienie pieniędzy" jest celem samym w sobie. Przy tym wszystkim pełno w niej wiedzy o ekonomii finansowej, rynkach światowych, kryzysie, funkcjonowaniu londyńskiego City - w końcu nazwisko zobowiązuje :)
Bardzo ciekawa, błyskotliwa powieść.
Hannah Rothschild, Nie wszystko zostaje w rodzinie, Prószyński i S-ka, Warszawa 2022.
Komentarze
Prześlij komentarz
Komentarz ukaże się po zweryfikowaniu go przez administratora.