Z cyklu: na starej fotografii

Podczas pracy nad zbiorami regionalnymi natrafiam często na przepiękne, kapitalnej jakości, doskonale zachowane zdjęcia. Nie zawsze są one opracowane tak wyczerpująco, jak na pewno każdy historyk czy pasjonat by chciał. Poprzedni właściciele często nie opisywali postaci znajdujących się na fotografiach, może sami ich nie znali...

Drążę, szukam, porównuję, żeby umieszczając zdjęcie w Archiwum Społecznym móc opisać je jak najlepiej.

Poniższe zdjęcie miało opis: "Delegacja Kółek Rolniczych przed Szkołą Gospodyń Wiejskich w Albigowej, 1913 r.". Z tyłu widnieje pieczątka TG "Sokół" z nazwiskiem fotografa: A. Nałkowski.


Okazało się, że zdjęcie jest podpisane błędnie. W rzeczywistości zostało wykonane w 1907 roku, podczas wizyty 40-osobowej grupy z Królestwa Polskiego. Wycieczce przewodniczył poseł do rosyjskiej Dumy Państwowej Józef Nakonieczny, który siedzi na samym środku zdjęcia.

Poza tym wśród zgromadzonych wypatrzyłam - kuca na środku przed rzędem dziewcząt - Bolesława Żardeckiego. Dwa rzędy wyżej można zlokalizować księdza Antoniego Tyczyńskiego. Dwie niesamowite postaci, działacze na nieprawdopodobną skalę - na jednej fotografii. Obok księdza Antoniego, w białej sukni, stoi kierowniczka szkoły w latach 1900-1912 Maria Gostkowska. obok jej lewego ramienia - poseł Nakonieczny.

Każdy człowiek na tym zdjęciu był istotny, każdy miał swoją historię, o czymś marzył, coś ważnego przeżył, coś wspaniałego osiągnął. Może ktoś z Was będzie w stanie rozpoznać jeszcze kogoś?

Mamy w zbiorach kilka fotografii z tej wizyty - ogromnie ważne dla historii Albigowej spotkanie zastygłe w czasie..



Komentarze

  1. Szczęśliwy pomysł Franciszka Magrysia i księdza Tyczyńskiego, żeby przenieść szkołę do Albigowej, gdzie rozkwitła. Przynajmniej w czasie, w którym ksiądz czuwał nad wszystkim.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentarz ukaże się po zweryfikowaniu go przez administratora.