Tworzymy Archiwum Społeczne

Fotografie, grafiki, ilustracje, obrazy, szkice... Dzięki nim jesteśmy w stanie wyobrazić sobie przeszłość, zajrzeć za zasłonę historii. One uświadamiają nam, że pięćdziesiąt, sto czy dwieście lat temu istnieli ludzie, którzy ubierali się inaczej niż my, mieli inne zainteresowania i zajęcia, ale byli równie żywi jak my dzisiaj. Pracowali, czytali książki, jeździli czym się dało, chodzili na najróżniejsze imprezy, uczyli się, marzyli, podróżowali...

Nasze najnowsze skarby - fotografie związane
m.in. z przedwojenną historią budynku Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół".

Te małe, ale jakże ważne świadectwa powoli zanikają na rzecz nowych form zapisywania rzeczywistości. Nagrywamy filmy, umieszczamy je w sieci, zdjęcia trzymamy w komputerze lub na telefonie... Czy przetrwają one wiek, dwa lub trzy? W jaki sposób przyszłe pokolenia będą badać życie ludzi z początku 21. stulecia? Dla nas - teraz - ważne jest, aby uratować, zachować i udostępnić jak najwięcej śladów przeszłości, która jest już za nami.

Jedną z prac wykonywanych w Czytelni Zbiorów Regionalnych jest tworzenie Archiwum Społecznego. Jest to gromadzenie, ale także digitalizacja fotografii i dokumentów, które na przestrzeni lat ofiarowywali lub pożyczali bibliotece mieszkańcy naszych terenów. Skarby z tych zbiorów specjalnych są skanowane i udostępniane w Centrum Archiwistyki Społecznej, w którym jest już umieszczonych ponad 135 tysięcy dokumentów życia społecznego. Jesteśmy jedną z 227 instytucji działających w Polsce na tym polu.

Dzięki naszym zbiorom tworzymy bezcenną, dostępną dla każdego kolekcję, dającą możliwość zobaczenia na własne oczy kim byli dawni mieszkańcy Łańcuta, jak wyglądali, ubierali się, zachowywali oraz jak nasze miasto zmieniało się przez wieki. Każda fotografia, druk, dokument, tekst, wspomnienie - są na wagę złota. 

Fotografia gimnazjalistów - nadal nie wiemy kim byli, gdzie się uczyli.
Może ktoś rozpozna swojego dziadka lub prababcię?

Mamy tych skarbów dużo, ale chcielibyśmy mieć ich jak najwięcej - żeby je udostępniać, puszczać w świat, pokazywać, a dzięki temu poszerzać i pogłębiać wiedzę historyczno-społeczną naszą oraz przyszłych pokoleń.

Kochani Mieszkańcy Łańcuta i okolic! 

Jeśli posiadacie w swoich albumach XIX-wieczne lub nowsze fotografie, na których widać budynki, miejsca, ludzi związanych z naszym miastem i okolicznymi miejscowościami - zapraszamy do Czytelni Zbiorów Regionalnych. Tutaj je obejrzymy, porozmawiamy o nich, zeskanujemy i od razu je Wam oddamy. A potem te skany udostępnimy innym i w ten sposób perełki przeszłości będą wpływać na wyobraźnię badaczy, historyków, dziennikarzy, pisarzy, blogerów, studentów, itd. - wszelkiego rodzaju pasjonatów, ludzi ciekawych przeszłości teraz i wielu pokoleń, które dopiero nadejdą.

Sporej ilości zdjęć nie udało nam się jeszcze podpisać - nie wiemy co lub kto na nich widnieje. Będziemy te fotografie pokazywać podczas różnych spotkań tematycznych, w mediach społecznościowych, na blogu - licząc na Waszą pomoc. Każdy z nas może być częścią naszego małego Archiwum Społecznego.


Komentarze