O 1863 roku ogólnie i regionalnie

1 marca w Czytelni Zbiorów Regionalnych odbyła się kolejna lekcja biblioteczna „Była kiedyś taka zima... 160. rocznica Powstania Styczniowego”. Tym razem uczestniczyli w niej uczniowie klas 4. z Zespołu Szkół nr 3 w Łańcucie.

Młodzież bardzo aktywnie brała udział w zajęciach, szczególnie imponującym wyczynem było utworzenie „żywego obrazu” na podstawie grafiki Artura Grottgera z cyklu „Polonia”: „Obrona dworu”. Wspólnie ustaliliśmy najważniejsze fakty związane z zaborami, wybuchem oraz przebiegiem zrywu niepodległościowego z 1863 roku, co było znakomitym punktem wyjścia do opowieści o Galicji, próbach pomocy powstańcom podejmowanych przez mieszkańców Łańcuta i okolic oraz o naszym najsłynniejszym łańcuckim bojowniku – Filipie Sanbra-Kahanem. Zanim został pracownikiem ordynacji Potockich, przeżył niesamowite przygody, które opisał w swoich „Dziejach Żuawa”. Czyta się je z zapartym tchem.

Podczas lekcji wspomniałam o wielu ludziach z naszego regionu, którzy w czasie Powstania Styczniowego walczyli z bronią w ręku lub innymi sposobami, by Polska znów była wolna. 

Warto o nich pamiętać.










Komentarze