Co my w tej czytelni robimy?
Zapraszamy do czytelni Zbiorów Regionalnych:
Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie
ul. Moniuszki 2
drugie piętro
godziny otwarcia:
pon. 8.00-16.00
wt. 8.00-16.00
śr. 10.00-18.00
czw. 8.00-16.00
pt. 8.00-16.00
sob. nieczynne
opiekun: mgr Anna Urbańska
telefon: 17 225-22-46 wew. 27
blog: https://zbiory-regionalne-lancut-mbp.blogspot.com/
e-mail: a.urbanska@mbp-lancut.pl
Pozyskujemy, gromadzimy i udostępniamy materiały dotyczące miasta Łańcuta i regionu. Zachęcamy do uczestniczenia w naszych poszukiwaniach – jeśli posiadasz coś, co mogłoby być cennym źródłem wiedzy o Łańcucie lub okolicy i możesz się tym podzielić z mieszkańcami, skontaktuj się z nami, prawdopodobnie chętnie to przygarniemy. Mogą to być dokumenty życia społecznego, zdjęcia, rękopisy, wspomnienia, itp.
Dzielimy się z Wami naszymi skarbami w mediach społecznościowych.
Pomagamy w uzyskaniu informacji związanych z regionem.
Tworzymy bibliografię regionalną. (Bibliografia regionalna Łańcut i ziemia Łańcucka i System Bibliografii Regionalnej Województwa Podkarpackiego).
Wprowadzamy zdjęcia z naszych zbiorów do Otwartego Systemu Archiwizacji;
Prowadzimy spotkania i zajęcia dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży, organizujemy wystawy i ekspozycje. (tematy i terminy wkrótce)
Współpracujemy ze szkołami, instytucjami, stowarzyszeniami, fundacjami, itd. Macie ciekawe pomysły, które mają coś wspólnego z tematyką Działu Regionalnego? Zapraszamy do kontaktu.
Co u nas znajdziesz?
Książki. Gromadzimy literaturę związaną z naszym miastem, powiatem oraz województwem, publikacje rodzimych autorów, albumy, tomiki poezji, itp. W Czytelni znajdują się także książki z bibliotek działających w mieście w II poł. XIX wieku i I poł. XX wieku (do 1945 roku):
Stowarzyszenia Oświaty "Mrówka" (339 woluminów),
Towarzystwa Szkoły Ludowej TSL (646 woluminów),
10 Pułku Strzelców Konnych (150 woluminów),
Biblioteki Żydowskiej ZION (101 woluminów),
Biblioteki Młodzieży Żydowskiej (84 woluminów)
innych bibliotek (174 woluminów)
Czasopisma regionalne. Blisko 50 tytułów związanych z miastem, powiatem, województwem - aktualnych i archiwalnych. Opisy bibliograficzne wybranych artykułów znajdują się w bazie Bibliografii Regionalnej i są uzupełniane na bieżąco.
Dokumenty Życia Społecznego (DŻS). Nasze zbiory obejmują materiały najróżniejszego typu i dotyczą życia społecznego, politycznego, kulturalnego, gospodarczego. Są to m.in. katalogi wystaw, ulotki, plakaty, zaproszenia, gazetki szkolne, foldery, druki propagandowe, kalendarze i wiele innych. Zapraszamy do tworzenia naszego zbioru – jeżeli masz w domu coś niepotrzebnego, co mogłoby ubogacić nasze biblioteczne szuflady z DŻS, przynieś to do nas. Materiały zostaną poddane selekcji pod względem ich przydatności dla Czytelników.
Zdjęcia. Rozrasta się nasz zbiór fotografii związanych z regionem – ludzi, imprez, budynków, strojów, ulic, itd. Są one w miarę możliwości opracowywane i wprowadzane do cyfrowego Archiwum OSA . Tutaj także nieustannie liczymy na Was, Drodzy Czytelnicy – pomóżcie nam powiększać zbiór.
Zbiory specjalne. Jest to zbiór najróżniejszych materiałów, które na przestrzeni lat wpływały i dzięki Czytelnikom nadal wpływają, do naszej Biblioteki. Znajdziecie tutaj m.in. rękopisy lub maszynopisy wspomnień, biografie, prace magisterskie i doktorskie, listy, świadectwa, kroniki, druki, protokoły, pisma, sprawozdania, mapy, umowy, wykłady i wiele, wiele innych skarbów. Dzięki nim możemy poznać życie naszego regionu nie tylko parę lat wstecz, ale także w czasach okupacji, Ordynacji Łańcuckiej, zajrzeć do XIX wieku, a nawet w okresy wcześniejsze. Obejmują one także całe archiwa:
Archiwum Edwarda Pelca
Archiwum Teatru „Lutnia”
Archiwum Zbigniewa Trześniowskiego
Multimedia. Posiadamy zdigitalizowane na płytach CD mikrofilmy oraz zbiór kilkudziesięciu płyt z materiałami dotyczącymi Łańcuta i regionu.
W Czytelni oferujemy nieodpłatny dostęp do Internetu w celach naukowych i informacyjnych.
Większość materiałów możemy na życzenie czytelnika skopiować – zeskanować, wysłać na maila, przegrać na nośnik USB, wydrukować – cennik usług poligraficznych do wglądu w bibliotece.
Zasady korzystania z Czytelni określa Regulamin.
ZAPRASZAMY do korzystania każdego, kogo ciekawią dzieje Łańcuta i okolicznych miejscowości, losy ludzi, którzy tu kiedyś żyli i działali, wygląd budynków, które już nie istnieją, kto chce poznać nasze regionalne zwyczaje, legendy, kto potrzebuje materiałów do pracy magisterskiej, doktorskiej, do książki, do wypracowania szkolnego. Nasza piękna Czytelnia jest do Waszej dyspozycji.
Komentarze
Prześlij komentarz
Komentarz ukaże się po zweryfikowaniu go przez administratora.